dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Kościół p.w. Św. Ap. Piotra i Andrzeja

Kościół w Jedlińsku

Pierwszy kościół w Jedlińsku, wystawił Mikołaj Jedliński. W 1645 r. kasztelan sandomierski, Stanisław Witkowski, wnuk poety Jana Kochanowskiego, wybudował nowy, murowany kościół. Ten jednak w 1655 r. został doszczętnie zniszczony i spalony przez Szwedów. W 1752 r. gruntownie odrestaurowany, przekształcił i ubogacił biskup pochodzący z pobliskiej Jedlanki – Andrzej Stanisław Załuski. Konsekracji dokonał biskup Józef Załuski. Informację tę umieszczono nad głównym wejściem do kościoła.

 

Kościół w Jedlińsku wnętrzeZbudowany jest na planie krzyża łacińskiego z jedną nawą główną, dwiema bocznymi kaplicami (w transepcie) i prezbiterium w apsydzie. Taki styl budownictwa jest charakterystyczny dla czasów romańskich – choć kościół w Jedlińsku do typowy barok. Wzrok w kościele pada zwykle na część najważniejszą – prezbiterium i ołtarz. Ściany w tej części kościoła pokryte są iluzjonistycznymi freskami, do złudzenia przypominającymi przestrzennie ustawione kolumny. Na tle kolumn, w owalu, cztery freski apostołów, oraz obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, powołującego Piotra i Andrzeja. Obraz ten namalował Tadeusz Kuntze-Konicz nadworny malarz biskupa Stanisława Załuskiego. W ko0ściele są również obrazy i polichromie malowane przez Tadeusza Kuntzego pochodzące z XVIII w. Nad obrazem umieszczony w półkolu fresk: Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny przez Boga Ojca.

W sklepieniu prezbiterium – plafon z freskiem przedstawiającym Przemienienie Pana Jezusa. Centrum prezbiterium stanowi ołtarz główny z bogatymi zdobieniami i posągami apostołów Piotra i Pawła.

Tuż za prezbiterium odnajdziemy chrzcielnicą ozdobioną złoceniami z I połowy XVIII w. Nad chrzcielnicą zawieszono portret sługi bożego, p. Piotra Gołębiowskiego, który tu przyjął sakrament chrztu św.  Sklepienie nawy głównej ozdobione jest freskiem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Po obu stronach , w ramionach transeptu kaplice. Z prawej kaplica ozdobiona wzniosłymi kolumnami i obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, jest to obraz olejny namalowany na desce z I połowy wieku XVIII. Dekoracyjność dzieła podkreśla bogato zdobiona złocona sukienka Matki Bożej, ozdobne ramy i liczne wota zgromadzone wokół obrazu. Z lewej strony kaplica, również z kolumnami i obrazem przedstawiającym ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Ciemna barwa tła potęguje nastrój smutku i grozy. Obraz ten namalował Tadeusz Kruszewski w 1891 r. Kaplica ta to obecnie miejsce ustawiania okolicznościowych dekoracji: szoki bożonarodzeniowe, grobu Pańskiego, to również miejsce na procesyjne feretrony i chorągwie. Obydwie kaplice zostały gruntownie odnowione w 2008 r.

Atmosferę dostojeństwa dopełniają piękne rzeźbione ławki dla wiernych i konfesjonały, znakomicie współgrające z całością wystroju wnętrza. Cofając się od ołtarza głównego, po stronie prawej mamy ponad 3-metrowej wysokości krzyż, który znalazł się tu w rocznicę 2000 lat chrześcijaństwa.  Lewa strona to ambona – z baldachimem nad mównicą, ozdobiona kolumnami, między którymi umieszczone są złocone motywy roślinne.

Pastelowe ściany nawy głównej, są ozdobione pilastrami z wieńcem ozdób w kapitelu, na ich płaskiej powierzchni znalazły miejsce płaskorzeźby przedstawiające XVI stacji Drogi Krzyżowej. Ozdobą ścian są piękne, rzeźbione konfesjonały i cztery obrazy również pochodzące z I połowy XVIII w. Prawa strona to obraz ze świętym Rochem (patronem zwierząt) i obraz przedstawiający świętego Jacka, któremu podczas modlitwy ukazuje się Matka Boża z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów. Lewa strona o obraz świętej Anny i Joachima z Maryją. Obraz ów to przykład z jednej strony malarstwa barokowego z wyraźną grą świateł, ostrymi kontrastami, z drugiej zaś renesansu (świadczy o tym perspektywa budowli w tle i delikatny krajobraz na trzecim na trzecim planie). Kolejny obraz – święty Stanisław Biskup, któremu ukazuje się Pan Jezus trzymający księgę z napisem: (łac.) „Jam jest droga, prawda i żywot”. Obrazy te zostały gruntownie odrestaurowane w latach 1995-2007.

Kolejnym pięknym elementem wnętrza kościoła są organy. Balustrada chóru ozdobiona jest 7 kasetonami o wyraźnym barokowym charakterze. W środkowym kasetonie – złota harfa w 6 6 bocznych motywy roślinne. Ten instrument kościelny jest zabytkiem pochodzącym z 1909 r. wykonanym przez firmę „Bracia Rieger”. Organy oprócz liturgicznego spełniają rolę instrumentu koncertowego, toteż każdego lata od roku 1990 odbywa się w kościele jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko.

Świątynia w Jedlińsku jest pełna dostojeństwa a jednocześnie daje poczucie ciepła i spokoju. W pogodne dni, wnętrze rozbłyska promieniami słońca rozszczepionymi w witrażowych oknach. W prezbiterium: Zmartwychwstanie Pana Jezusa; Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – obydwa stylem nawiązują do fresków w ołtarzu głównym. Obraz: Portret Ojca Świętego Jana Pawła II; Portret sługi bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego (urodzonego w Jedlińsku). Kolejne witraże w nawie głównej po stronie lewej przedstawiają: scenę Bożego Narodzenia z myśliwymi składającymi hołd Dzieciątku; scenę przedstawiającą Świętą Rodzinę w Nazarecie wraz z pracującymi rzemieślnikami. Po stronie prawej: Ostatnia wieczerza, Zesłanie Ducha św. Całość dopełnia duży witraż w oknie frontowym kościoła, przedstawiający Chrystusa Króla Wszechświata.

Na placu kościelnym stoi dzwonnica, która została wybudowana w 1645 r. W niej mieści się dzwon podarowany miejscowej świątyni przez osadników szkockich wyznania kalwińskiego.

Parafia p.w Św. Ap. Piotra i Andrzeja
ul. św. Wojciecha 2, 26-660 Jedlińsk
www.parafiajedlinsk.pl


Źródła:
B. Cieślak, Perły i perełki architektury gminy Jedlińsk, wyd. SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając, Jedlińsk 2010.

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4262088

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska