dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Izba Regionalna w Przytyku

izba regionalna przytykUroczyste otwarcie Izby regionalnej odbyło się 20 maja 2004r. podczas Gminnego Turnieju Regionalnego. Już na początku roku szkolnego 2003/2004 rozpoczęto gromadzenie eksponatów do Izby. W Izbie Regionalnej w Publicznym Gimnazjum w Przytyku możemy wyróżnić trzy części: pierwsza z nich to wnętrze wiejskiej chaty z przełomu XVIII i XIX wieku. Izba biała, czyli odświętna to miejsce, w którym królowały łóżko ze stosem poduszek, nakryte kapą lub kilimem i kufrem z odświętnymi ubraniami. Na podłodze leżały kolorowe chodniczki, które gospodynie tkały w zimowe wieczory, ściany ozdabiano wycinankami kolorowego papieru, a u powały, czyli sufitu wisiał słomiany pająk, na półkach stały gliniane garnki i misy. Izba czarna - codzienna to miejsce, gdzie przygotowywano posiłki i wykonywano prace domowe, tam znajdował się sprzęt służący do wyrabiania ciasta na chleb, prania, międlenia lnu, czesania wełny i oporządzania zwierząt. Druga część Izby Regionalnej to fragmenty podwórza wiejskiego, przy płocie kwitną malwy i słoneczniki, a na ławeczce można odpocząć po trudach pracy w polu. W obejściu możemy zobaczyć narzędzia, których używano przy pracach w gospodarstwie: kosy, cepy, sierpy, przetaki, sita. Trzecia część to ekspozycja ścienna, pt. "Ślady Przeszłości" możemy tu zobaczyć fotografie i dokumenty; od świadectw konfiskat wojskowych z czasów pierwszej wojny światowej do kartek na mięso z lat osiemdziesiątych minionego wieku.

izba przytykizba przytykizba przytyk

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4262205

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska