dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP

Data ufundowania kościoła nie jest znana. W 1384 został obsadzony przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę na chwałę Najświętszej Marii Panny. Uposażenie świątyni zabezpieczone zostało przez starostę rawskiego i dziedzica Smogorzowa.

Pierwotny kościół wybudowany był w stylu gotyckim o małej powierzchni. Do dzisiaj zachowały się prezbiterium i zakrystia. Pod koniec XVII w. kościół powiększył Karol Dunin Wąsowicz, podkomorzy sandomierski, dobudowano nawę i duże kaplice. W roku 1710 rozbudowany kościół konsekrowano pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. W 1766 roku Stefan Dunin Wąsowicz odnowił świątynię. Jej wnętrze pokryto malowidłami, w głównym ołtarzu był obraz Matki Boskiej trzymającej na prawym ręku dziecię Jezus, -konserwację przeprowadzono dopiero w 1910 r.

Kościół jest niewielki, murowany, składający się z prezbiterium o pięknym, oryginalnym sklepieniu, do którego z obu stron przybudowano kaplice. Po lewej stronie kaplica Pana Jezusa, po prawej Matki Boskiej. Posadzka terakotowa; czarno białe tafle. W ołtarzu, ozdobionym czterema filarami, mieści się obraz Najświętszej Marii Panny z Jezusem na ręku. Na zasuwie jest obraz Nawiedzenia Najświętszej Panny u św. Elżbiety. Po bokach ołtarza stoją figury św. Antoniego i Stanisława. W nawie, w kącie po lewej stronie stoi ołtarz św. Rocha, malowany przez J. Stelmawskiego w 1910 r. Po prawej stronie ołtarz z obrazem św. Franciszka, ku któremu skłania się, obejmując prawą ręką Pan Jezus (tego samego malarza). Kaplice są znacznie wyżej niż nawa , wchodzi się do nich po sześciu stopniach, Kaplica św, Anny ma furtę ażurową, żelazną z monogramem ICH. W ołtarzu obraz św. Ukazującej Najświętszej Pannie miejsce w księdze. Obok stoi św. Joachim i trzej aniołowie. Kaplica ma zasklepioną rotundę. Przed kaplicą, w posadzce nawy jest wejście do grobu. Po przeciwnej stronie nawy znajduje się kaplica, w ołtarzu której jest rzeźba Pana Jezusa na krzyżu. Niżej , nad mensą jest obraz Serca Jezusowego. Przy wielkich drzwiach wmurowane rzeźby Matki Boskiej Bolesnej i Pana Jezusa, stojącego ze związanymi rękami obok narzędzi męki, pod krzyżem.

Parafia p.w Nawiedzenia NMP
ul. św. Królów, 26-400 Smogorzów

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4262040

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska