dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Wędrowny Uniwersytet Tradycji

We wrześniu 2013 roku rozpoczął się kolejny cykl zajęć w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji, organizowanego przez Stowarzyszenie „Tratwa” i realizowanego z dziećmi i młodzieżą na terenie gmin Rusinów i Potworów na południowym Mazowszu.

Celem Wędrownego Uniwersytetu Tradycji jest wypracowanie modelu edukacji nieformalnej w zakresie poznawania lokalnej kultury tradycyjnej przy wykorzystaniu współczesnych środków wyrazu artystycznego.

W ramach zajęć uczestnicy prowadzą wywiady ze starszymi mieszkańcami regionu dotyczące lokalnej historii, dawnych praktyk kulturowych, zwyczajów, obrzędów, legend, strojów itp.; biorą udział w spotkaniach z miejscowymi muzykantami, śpiewaczkami i tancerzami. Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie spotkań ze starszym pokoleniem są podstawą działań warsztatowych wykorzystujących różnorodne techniki artystyczne – m.in. fotografię, film, dizajn, happening czy muzykę. W efekcie każdego cyklu warsztatowego powstają nowe dzieła, opowiadające w różny sposób o lokalnej kulturze.

Dotychczas odbyły się m.in. warsztaty fotografii otworkowej, próby eksperymentalnej uniwersyteckiej orkiestry, zajęcia filmowe i warsztaty rękodzieła. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła lokalna muzyka – wykonywana na żywo przez miejscowych muzykantów i śpiewaczki oraz ich uczniów prowadzących warsztaty. Również uczestnicy zajęć, młodzi studenci Uniwersytetu, sięgali po instrumenty (bębenek, basy) i uczyli się na nich grać pod okiem doświadczonych muzykantów. W ten sposób odkrywali i nadal odkrywają bogate dziedzictwo muzyczne swoich okolic.

Działania projektowe prowadzone są we współpracy z lokalnymi szkołami, które promują wydarzenia i włączają system indeksów Wędrownego Uniwersytetu Tradycji w proces edukacji formalnej. Studiowanie wieńczyć będzie otrzymanie oficjalnego dyplomu potwierdzającego wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie działań projektowych. Intencją organizatorów jest, by działania w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji były pretekstem do odkrywania nowych obszarów kultury, a także przyczynkiem do zwiększenia osobistych szans na drodze edukacji formalnej młodych uczestników.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU. Partnerami w projekcie są Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rusinowie oraz Publiczne Gimnazjum w Potworowie.

Wszystkich chętnych zapraszamy na najbliższe zajęcia rękodzieła, warsztaty fotografii (budowa tzw. „aparatów otworkowych”) oraz gry na instrumentach, które odbędą się w dniach 12, 19-20 oraz 26-27 października w Gałkach Rusinowskich i Krzesławicach.

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4279725

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska