dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

ścięcie śmierciPoczątki obrzędu zwanego "Ścięciem Śmierci" giną w "pomorce dziejów", a źródła podają kilka okoliczności związanych z tym zwyczajem. Według jednych, przybył on do Jedlińska wraz z arianami, którzy przywędrowali tu z Krakowa w XVI wieku. Inne źródła sugerują, że to o wiele starszy obrzęd i swoje korzenie ma jeszcze w czasach pogańskich. A może najbliższa prawdy jest historia, która mówi, że "Ścięcie Śmierci" jest spuścizną po przysługującym miastu prawu do publicznych egzekucji, zwanym prawem miecza.

Pewne jest jedno, że "Ścięcie..." odbywa się "od zawsze" w ostatni wtorek karnawału, zwany kusym.

Obrzęd ma bogatą oprawę, dużo tu teatralności. Główne postaci są odpowiednio ubrane i ucharakteryzowane, a wypowiadane kwestie i zwroty mają tradycyjną formułę, niezmienną od dziesiątków lat.

ścięcie śmierciścięcie śmierciścięcie śmierci

Ten historyczny, tradycyjny tekst zawdzięczamy zapisowi sporządzonemu przez tutejszego proboszcza w 1839 r. Dzięki temu ustna, tradycyjna wersja przetrwała do naszych czasów.

Dziś "Ścięcie Śmierci" to największa impreza w Jedlińsku i jedyna taka w Polsce, na ulice sennej zazwyczaj osady wylegają prawie wszyscy jej mieszkańcy. Choć kwestie wypowiadane przez Anioła, Żyda, Kata, Diabła czy policjanta - Bartłomieja są powszechnie znane, to jednak budzą zainteresowanie i odzew publiczności. Gdy po nawoływaniach i żądaniach tłumu Śmierć zostaje skazana, następuje egzekucja, a "ksiądz we własnej osobie" wypisuje akt zgonu. I tak rozpoczyna się huczny festyn; wszyscy uczestnicy obrzędu bawią się i ucztują póki sił im starczy, do zabawy przyłączają się także turyści. Wszak to ostatnie chwile karnawału, juz za chwilę Wielki Post...

zobacz galerię zdjęć

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2022 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4361139

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska