Witamy na stronie: www.wdolinieradomki.pl
SZUKAJ NA STRONIE:
W Taczowie, miejscowości w gminie Zakrzew - utworzono kompleks muzealno - rekreacyjny. Znajduje się tu pomnik "Spotkanie u Powały", Kaplica Bogurodzicy oraz diagrama przedstawiająca bitwę pod Grunwaldem. W niedalekiej przyszłości powstanie Muzeum Etosu Rycerza Polskiego. Jednym z eksponatów staną się Szachy Grunwaldzkie, których 16 figur czarnych i białych uosabiać będzie Polaków i Krzyżaków.
W dniu 12 czerwca 2010 roku w Taczowie, niedaleko Radomia, odbyły się obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Miejsce obchodów wybrano nie przez przypadek gdyż to właśnie stamtąd pochodził rycerz Mikołaj Powała - uczestnik wydarzeń z 15 lipca 1410r., bohater powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą poprowadził bp. Henryk Tomasik. Jedną z wielu atrakcji jarmarku był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Można było także zobaczyć turnieje rycerskie (konne i piesze), obozowisko historyczne, pokazy tańca dawnego czy zabawy plebejskie.
Jednak najważniejszym punktem dnia było odsłonięcie kompozycji rzeźbiarskiej "Rycerze Bogurodzicy”, ukazującej króla Władysława Jagiełłę, podkanclerza Mikołaja Trąbę oraz rycerzy Mikołaja Powałę z Taczowa, Mszczuja ze Skrzynna i starostę Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu. Zostali oni utrwaleni w spiżu przez artystę Edwarda Łagowskiego w chwili debaty nad szczególnym elementem przygotowania do bitwy: budowy mostu na Wiśle w okolicach Czerwińska.
W Taczowie stanęła także replika dioramy "Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, która znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa. Została również poświęcona kaplica Bogurodzicy mieszcząca się w specjalnie zaadaptowanej remizie strażackiej. Istnieje koncepcja aby w najbliższej przyszłości, w remizie powstało Muzeum Etosu Rycerza Polskiego.
Celem tej imprezy było ukazanie ważności i wkładu postaci z ziemi radomskiej w zwycięstwo na polach grunwaldzkich, a także możliwość pokazanie stylu życia ówczesnych ludzi.
aut. Agnieszka Lidak
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W DOLINIE RADOMKI |
© 2021 W Dolinie Radomki
| ![]() Licznik wizyt: 3795585
Projekt i wykonanie: |