dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Zapraszamy na Panel Gombrowiczowski 2014

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na kolejny Panel Gombrowiczowski, który odbędzie się w niedzielę, 6 października, o godz. 17 we Wsoli. Gościć będziemy pisarzy, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem: „dobrowolnego emigranta” - Mariusza Wilka, który twierdzi, że emigrantem nie jest; Bronisława Świderskiego, wygnanego z Polski po Marcu ’68, który o emigracji pisał nie tylko w swoich powieściach, ale również tekstach naukowych i publicystycznych oraz Zbigniewa Kruszyńskiego, emigranta politycznego w latach 80., który wrócił do kraju, ale doświadczenie emigracji jest jednym z najważniejszych tematów jego prozy.

Zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus, zbiórka o godz. 16.15, na przystanku autobusowym, ul. Chrobrego (przy Vis a Vis).

Wydarzenia towarzyszące:
Wykład B. Świderskiego: „Gombrowicz i Kierkegaard” oraz pokonkursowa wystawa fotografii „Gombrowicz na ulicy”.
7 października, (poniedziałek) godz. 11, Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu, ul. Kościuszki 5A. Wstęp wolny.
Panel Gombrowiczowski 2014 organizowany jest w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.

Nasi goście o emigracji:
„Polskę stąd widać małą, i ciasną, i podrażnioną. I jeszcze mam w uszach tę osobliwą, pełną pretensji, intonację dzisiejszej polszczyzny – po siedmiu latach nieobecności w kraju moją uwagę (filologiczną) zwrócił rytm potocznej mowy rodaków – ów podwyższony ton.”
M. Wilk, „Wilczy notes”
„...nie jestem Polakiem (tu rodacy, przypominam wam raz jeszcze, bo jakoś chętnie o tym zapominacie, wyrzuciliście mnie z kraju w 1970 roku, nie oddaliście obywatelstwa i wciąż wyglądacie na zadowolonych z siebie i z tego uczynku) i nie jestem muzułmaninem ani nawet Duńczykiem, ale - co gorsza - jestem także obcy wobec samego siebie...”
B. Świderski, „Asystent śmierci”
„Tylko dla tych, co żyją, gdzie się urodzili, wszystko jest pewne i tożsame z sobą; woda woda, kamień w kamień, piach piach. Dla przemieszczonych wszystko pozostaje zagadką, nieodgadnioną. Każdy pies jest sfinksem, a zająknięcie przepowiednią”.
Z. Kruszyński, „Schwedenkräuter”
..........................................
Mariusz Wilk (ur. 1955) — pisarz-włóczęga, od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki Konspira: rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na Północy. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „Rzeczpospolitej” — te podróżnicze eseje złożyły się na książki Wilczy notes (1998), Wołoka (2005), Dom nad Oniego (2006) i Tropami rena (2007). W roku 2006 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bronisław Świderski (ur. 1946) polski pisarz, eseista, tłumacz. Studiował na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd został relegowany w marcu 1968 roku. Wiele lat pracował w kopenhaskim Centrum Badawczym Sørena Kierkegaarda. Współpracuje m.in. z „Res Publiką Nową”, „Plusem Minusem” i „Przeglądem Politycznym”. Od 1970 roku mieszka w Danii. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody NIKE, w roku 99’ za „Słowa obcego” i w 2007 roku za książkę „Asystent śmierci”.

Zbigniew Kruszyński - prozaik, autor powieści i opowiadań, urodzony w 1957 roku w Radomiu. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie ukończył polonistykę i romanistykę. Przez wiele lat, z racji miejsca zamieszkania w Szwecji i podejmowanej tematyki, klasyfikowany jako pisarz emigracyjny, obecnie mieszkający w Polsce, w Kotlinie Kłodzkiej. Debiutował powieścią Schwedenkräuter jako człowiek dojrzały w roku 1995 i od razu zwrócił uwagę krytyki. Powieść ukazała się jako nagrodzona nagrodą "bruLionu" i Fundacji Kultury. Kolejne, Szkice historyczne, Na lądach i morzach i Powrót Aleksandra nominowane były do Nagrody Nike. Na lądach i morzach nagrodzona została w konkursie literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Biblioteki Raczyńskich w dziedzinie prozy. Za Powrót Aleksandra autor otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. W tym roku najnowsza powieść Zbigniewa Kruszyńskiego Ostatni raport walczy w finale konkursu o Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus" 2010.

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4279875

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska