dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Łomża - drugie wydanie przewodnika!

lomzaUrząd Miejski w Łomży wznawia wydanie cieszącego się ogromną popularnością przewodnika pt. "Łomża. Gród na nadnarwiańskiej skarpie" autorstwa Rafała Zubkowicza, wydanego w serii PolskaTurystyczna.pl. W 2010 r. przewodnik otrzymał główną Nagrodą Magellana w kategorii "przewodniki kieszonkowe" i uzyskał wiele pochlebnych recenzji prasowych.

Wraz z przewodnikiem drukowanym zespół firmy Amistad pracuje nad jego wersją na iPad'a i Android Tablet, która dostępna będzie bezpłatnie. W ten sposób, dzięki współpracy z Programem PolskaTurystyczna.pl, Łomża znajdzie się wśród miast - liderów w Polsce, których atrakcje turystyczne promowane są w najnowocześniejszy sposób, wychodząc naprzeciw światowym tendencjom rynkowym.

Miasto górujące nad Narwią - taki właśnie malowniczy widok ukazuje się oczom podróżnych, którzy wjeżdżają tu od strony Piątnicy. "Łomżyńskie zabudowania zajęły wysoką nadnarwiańską skarpę i usytuowanie to, co oczywiste, jest wielkim atutem" - przekonuje Rafał Zubkowicz, autor przewodnika. "Ale to nie jedyna zaleta miasta. Przeszło 1000 lat temu, gdy w okolicy zakładano pierwszą osadę, od malowniczości położenia ważniejsze były względy obronne. Gród, którego wciąż działające na wyobraźnię pozostałości można odnaleźć nieopodal obecnego miasta, strzegł szlaku handlowego i przeprawy na Narwi" - opowiada. Według przekazów, już w XI w. stał w tej osadzie kościół, który tym samym byłby pierwszym na Mazowszu.

Najważniejszym zabytkiem Łomży jest XVI-wieczna katedra, czyli kościół św. św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela, najstarszy obiekt architektoniczny w północno-wschodniej Polsce. Ale wędrując uliczkami miasta, zobaczymy znacznie więcej ciekawych budowli, m.in. niegdysiejszą cerkiew prawosławną czy pałac gubernatora oraz zabudowania klasztorów Kapucynów i Benedyktynek. Podczas spaceru warto też odwiedzić łomżyńskie cmentarze - stary cmentarz katolicki i kirkuty, na których ocalało wiele pięknych nagrobków. "Z pewnością nie byłaby Łomża tym, czym jest, gdyby nie Narew, rzeka, która należy do przyrodniczych pereł północno-wschodniej Polski" - mówi Rafał Zubkowicz. "Jej wiosenne rozlewiska można podziwiać, nie wychodząc nawet poza zabudowania. To jeden z przykładów, w jak zielonym regionie położone jest miasto. Można tu odetchnąć. I to prawdziwie czystym powietrzem" - dodaje.

Łomża z roku na rok pięknieje - odnawiane są kolejne kamienice, brukowane uliczki, zakładane skwery i kolorowe rabaty...Miasto ma też jeszcze jeden atut - niemal sąsiadujące z jego zabudowaniami niezwykle efektowne tereny Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Jeśli dodać do tego na wpół dzikie obszary pobliskich parków narodowych - Narwiańskiego i Biebrzańskiego - oraz kilka rezerwatów, Łomża może się stać doskonałym punktem wypadowym dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Przy okazji warto zobaczyć kilka interesujących miejscowości w okolicy, choćby Starą Łomżę, Nowogród, Drozdowo czy Wiznę. Jednym słowem, jest tu co zwiedzać i podziwiać.

Źródło: www.polskaturystyczna.pl

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4280786

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska