dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Święto folkloru w Bieniędzicach

Kolejna edycja Jarmarku Ludowego za nami. Tym razem odbyła się ona w niedzielę 26 maja 2013 r. w niewielkiej miejscowości Bieniędzice położonej w gminie Wolanów. Mimo deszczowej aury licznie przybyła publiczność do późnych godzin nocnych bawiła się przy dźwiękach kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Wydarzenie zostało przygotowane przez Urząd Gminy w Wolanowie, Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” oraz Stowarzyszenie „Razem dla Rozwoju” z Bieniędzic i współfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej w Ramach osi 4 Leader – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Jarmark Ludowy – organizowany przez nasze Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, jest wydarzeniem, które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa kulturowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach, aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca również chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele grały huczne mazurki, oberki. Nie inaczej było również w Bieniędzicach, gdzie oprócz występów zespołów i kapel ludowych, ma gości wydarzenia czekało wiele innych atrakcji. Najmłodsi uczestniczyli w zabawach i grach animacyjnych prowadzonych przez Grupę Eduminki. Nie zabrakło również warsztatów rękodzieła: malarstwa naiwnego, bibułkarstwa, plecionkarstwa oraz kiermaszu prac twórców ludowych. Wszyscy chętni mogli spróbować przepysznych dań regionalnych przygotowanych przez sołectwa i Koło Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic.

Wydarzenie rozpoczęło się po godzinie 16.00 a zainaugurowały je występy najmłodszych uczestników imprezy – dziecięcych zespołów ludowych z Bieniędzic, Mniszka i Wrzosu. Gromkie brawa publiczności na zakończenie tych występów stanowiły poświadczenie dużego zaangażowania i talentu występujących artystów. Następnie wystąpiły dwa młodzieżowe zespoły: „Plejada” z Publicznego Gimnazjum w Przytyku oraz „Wolanianki” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie, które na swoim kocie posiadają duże doświadczenie sceniczne i liczne koncerty zagrane przed publicznością na terenie całego kraju. Obydwa te zespoły będziemy mogli również podziwiać w najbliższą niedzielę podczas Dni Kolbergowskich w Przysusze.

Zgromadzoną publiczność do tańca porwały utwory wykonane przez Braci Tarnowskich z Domaniowa, określanym mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywający się na weselach, a także przez gości wydarzenia. Następnie wystąpiły zespoły śpiewacze: „Mirowianki” z Mirowa – wielokrotni laureaci przeglądów ludowych, zdobywca I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich, czy II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki; zespół „Kalina” z Marianowic oraz gospodarze wieczoru – Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic. Na zakończenie wieczoru wystąpiła Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, która do późnych godzin nocnych wspólnie z Kapelą Braci Tarnowskich grała mazurki i oberki, przy których bawiła się bieniędzicka publiczność.

 


 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4279829

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska