dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

18.12.2016 Warszawa. Oratorium Roberta Grudnia – koncert finałowy z udziałem zespołu Zakrzewiaki z Zakrzewa

Ponad 40 wykonań odbyło się w kościołach, domach kultury i szkołach. Oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" było oklaskiwane w całej Polsce. Premiera miała miejsce w kwietniu. Oratorium przedstawiono 17 listopada w Radomiu a finałowy koncert odbył się 18 grudnia 2016 r. w Warszawie, w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie. W roli narratora wystąpił Olgierd Łukaszewicz, jeden z najlepszych polskich aktorów, prezes ZASP. Ciekawostką i ozdobą koncertu był dziecięcy zespół Zakrzewiaki, który zaśpiewał rewelacyjnie, występując w strojach staropolskich i ludowych. Wspólnie z „Orkiestrą 966” oraz solistami wykonywał partie chóralne i część pieśni. Patronat nad koncertem sprawował ks. Kard. Kazimierza Nycz, a organizatorem był Mazowiecki Teatr Muzyczny. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów, relację z tego wydarzenia przygotowywała TVP3 Warszawa. O Oratorium bardzo ciepło mówiła także znana śpiewaczka Alicja Węgorzewska.

Oratorium powstało z okazji 1050 lecia chrztu Polski. Premiera odbyła się 17 kwietnia w Lublinie, w czasie ogólnopaństwowych obchodów tego jubileuszu. Mszę poprzedzającą Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" celebrował bp. Artur Miziński, Sekretarz Episkopatu Polski, który w księdze pamiątkowej nazwał utwór "wybitnym dziełem, ukazującym moc narodu, którzy na chrzcie oparł swoje losy, historię i kulturę". W kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie Oratorium obejrzało około 1000 osób. Od tamtej pory miało miejsce kilkadziesiąt wykonań. Oratorium Roberta Grudnia wybrzmiało w znanych polskich sanktuariach, np. na Św. Krzyżu, w klasztorze OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie znajdują się relikwie bł. Wincentego Kadłubka, jednego z najważniejszych kronikarzy polskich, czy w Trzebnicy, gdzie spoczywa św. Jadwiga Śląska. Artyści byli zapraszani do miejsc o wielokulturowej tradycji jak Zelów czy Tykocin, oraz zagrali w centrach turystycznych jak Krynica Zdrój czy Kazimierz Dolny nad Wisłą. Zawitali też do parafii i kościoła pod wewaniem Św. Michała Archanioła we Wrocławiu, do której niegdyś należała Edyta Stein. Oratorium uświetniało obchody ważnych rocznic, jakim było wykonanie 11 listopada w Prusicach i Żmigrodzie na Śląsku. Artyści wystąpili w miejscach martyrologii jak w Rogoźnicy w muzeum byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gros Rosen.

Oratorium patronowali: biskup Tarnowski, Metropolita Wrocławski i Lubelski, opiekę merytoryczną objął Metropolita Częstochowski. Oratorium to literacka podróż po dziejach polskiego chrześcijaństwa, opowiedziana homiliami papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, najstarszych polskich kronikarzy, a także klasyków literatury polskiej jak: Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. W Oratorium Roberta Grudnia wystąpili wybitni aktorzy scen polskich: Anna Seniuk, Maciej Zakościelny, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, ale były także wykonania kiedy teksty czytali mieszkańcy danej parafii – przedstawiciele różnych zawodów, chcąc w ten sposób włączyć się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. - To był pomysł organizatorów i bardzo się cieszę, że mieszkańcy miast i mniejszych miejscowości gdzie zostaliśmy zaproszeni, właśnie w ten sposób postanowili uczcić jubileusz chrześcijaństwa – przyznał Robert Grudzień. - Chrzest to najważniejsza data w naszej historii. Od tego momentu wszystko się zaczęło: i chrześcijaństwo, i państwo polskie.

Cieszę się, że zaprosiło nas kilkadziesiąt miejscowości w całym kraju. Z tego co wiem jest to jedyny projekt artystyczny, który odbył ogólnopolską trasę koncertową i będzie kontynuowany w przyszłym roku, m. in w czasie Wielkiego Postu. Ważne jest także to, że zgłaszały się do mnie szkoły, które chciały wystawić i wystawiały Oratorium we własnym zakresie. Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" wykonywał zespół "Orkiestra 966" w składzie: Kinga Moczydłowska – wokal, Marcin Obuchowski – tenor, Tomasz Mazur – bas, Piotr Wrona/Szymon Lipiński – akordeon, Krzysztof Pachla – klarnet, Michał Kowalczyk – kontrabas, Robert Grudzień – organy/fortepian. Oryginalnym pomysłem twórcy Oratorium było zaproszenie do udziału chórów parafialnych i szkolnych, włączając w ten sposób lokalne społeczności do wspólnego świętowania jubileuszu polskiego chrześcijaństwa. Organizatorami poszczególnych wykonań byli prezydenci i burmistrzowie miast, wójtowie, urzędy, domy kultury, szkoły, stowarzyszenia, biblioteki.

Informacja: Kamila Wrzesińska

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4281115

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska