dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Gombrowicz po raz drugi

Już za tydzień, 5 czerwca, poznamy nazwiska pięciorga prozaików nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jest to jedyny konkurs literacki w takiej formule: kapituła nagradza autorów za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną. Pierwszymi laureatami Nagrody zostali w ubiegłym roku Weronika Murek i Maciej Hen.

Formuła konkursu nawiązuje do biografii Gombrowicza, który w jej polskim okresie wydał dwie książki, przy czym „Ferdydurke” była po części odpowiedzią pisarza na opinie o jego debiutanckim „Pamiętniku z okresu dojrzewania”. Organizatorzy Nagrody Gombrowicza postanowili dać szansę również tym, których debiut okazał się zbyt pospieszny lub chybiony. Do pierwszej edycji zgłoszono sześćdziesiąt pięć książek, w tym roku było ich już dziewięćdziesiąt.

Organizatorom – Prezydentowi Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza – udało się zaprosić do pracy w kapitule ważne postaci życia literackiego i naukowego. Zgłoszone do Nagrody Gombrowicza książki oceniają: Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński, przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Zofia Król (red. nacz. „dwutygodnik.com”), Zbigniew Kruszyński (pisarz i tłumacz), Zbigniew Olejniczak (Uniwersytet Śląski), Justyna Sobolewska („Polityka”).

Ogłoszeniu laureatów Nagrody w ubiegłym roku towarzyszył trzydniowy festiwal „OPĘTANI LITERATURĄ”. W tym roku festiwal trwał będzie dłużej, rozpocznie się 2 września: rozmową Jerzego Jarzębskiego z Klementyną Suchanow, autorką pierwszej kompletnej biografii Gombrowicza (książka ukaże się właśnie tego dnia w wydawnictwie „Czarne”). Pod koniec czerwca organizatorzy ogłoszą szczegółowy program wydarzeń festiwalowych. W planach między innymi: czytanie „Opętanych” Gombrowicza w wykonaniu Danuty Stenki, spotkanie z laureatami pierwszej edycji Nagrody, z wydawcami literatury ambitnej i nie tylko, przegląd filmowych adaptacji literackich, koncert sióstr Wrońskich – czyli zespołu „Ballady i romanse”, a także „Pablopavo i Ludziki”. Festiwal zakończy się 10 września Galą Nagrody, podczas której poznamy werdykt kapituły, a literackie piosenki Wojciecha Młynarskiego przypomni Piotr Machalica.

Patronat na Nagrodą objęła Rita Gombrowicz, która zapowiedziała swój udział w festiwalu. Druga edycja Nagrody ma też swojego Mecenasa – jest nim przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Patronat: Instytut Książki
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio TOK FM, Lubimyczytać.pl
(źródło: Muzeum Gombrowicza)
 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4280801

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska