dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Zapraszamy na Dożynki Gminy Zakrzew. 6 września 2015 r.

6 września odbędą się Dożynki Gminy Zakrzew połączone z uroczystym otwarciem Muzeum Rycerstwa. Impreza zorganizowana zostanie w Taczowie, gdzie w 2010 roku oddano do użytku kompleks związany z Mikołajem Powałą - słynnym rycerzem i mężem stanu, który odegrał znaczącą rolę w Bitwie pod Grunwaldem.

Podczas uroczystości którą rozpocznie o 12.00 uroczysta msza święta, będziemy mogli wysłuchać koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, obejrzeć występ Kabaretu „Paka”, czy też uczestniczyć w zabawie ludowej – przy akompaniamencie muzyki prezentowanej przez kapele ludowe z terenu regionu radomskiego. Na zakończenie dnia organizatorzy zapraszają na dyskotekę.

W Zakrzewie od kilku lat Wójt Gminy Sławomir Białkowski realizuje inicjatywy związane z upamiętnieniem jednego z najważniejszych rycerzy doby średniowiecza, bohatera powieści historycznej autorstwa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” – Mikołaja Powały z Taczowa. To właśnie ta niewielka miejscowość stała się wizytówką gminy dzięki utworzonemu tutaj Parkowi Historycznemu „Rycerze Bogurodzicy.

Przy organizacji dożynek nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Rycerstwa z salami wystawowymi. Na ten cel zaadaptowany został budynek OSP w Taczowie. Na parterze zaplanowano hol, szatnię i pomieszczenie sanitarne. Pierwsze piętro nowego muzeum będzie przeznaczone pod ekspozycję zbiorów poświęconych dziejom Rycerstwa Europejskiego. Tutaj też będzie jedno pomieszczenie poświęcone będzie szlachcicowi Mikołajowi Powale z Taczowa. Zaplanowano również pomieszczenie pełniące funkcję Muzeum Jana Długosza, wielkiego dziejopisarza i twórcy pierwszej historii Polski. Na poddaszu powstanie Kaplica św. Floriana, patrona strażaków.

Warto wspomnieć iż w minionych latach został w Taczowie utworzony Park Historyczy „Rycerze Bogurodzicy” z największą atrakcją jest diorama - replika obrazu autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, uczniów Kossaka, namalowany w 1910 roku w 500 rocznicę bitwy grunwaldzkiej. Warto też zatrzymać się przy ,,Świadkach historii’’, siedmiu kamieniach narzutowych, na których wyryto daty i treść ważnych wydarzeń historycznych, poczynając od sprowadzenia Krzyżaków do Polski przez Konrada Mazowieckiego (1226) po Hołd Pruski (1525). W centralnym punkcie kompleksu jest rzeźba ,,Spotkanie u Powały’’, ukazująca króla Władysława Jagiełłę, podkanclerza Mikołaja Trąbę oraz Powałę z Taczowa, Mszczuja ze Skrzynna i starostę Dobrogosta z Odrzywołu, utrwalonych w chwili tajnej debaty w Taczowie nad budową mostu łyżwowego na Wiśle w okolicach Czerwińska. Wędrówkę po parku możemy zakończyć przy pięknej plenerowej kaplicy Bogurodzicy z obrazem Matki Boskiej Taczowskiej.


 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4279853

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska