dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Mazurki, oberki i fokstroty – czyli Andrzejki Folkowe we Wrzosie!

Piękno tradycji ludowej co roku odżywa w ostatnich tygodniach listopada w niewielkiej miejscowości Wrzos położonej w gminie Przytyk. Wszystko to za sprawą organizowanej od trzech lat przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Stowarzyszenie „Wrzosowisko” i Publiczną Szkołę Podstawą we Wrzosie – inicjatywie o nazwie „Folkowe Andrzejki”, która na celu ma promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego, oraz chęć przypomnienia o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty!

Punktualnie o godzinie 17.00 – w sobotę 23 listopada, w wypełnionej po brzegi sali, przy obecności prawie 400 widzów Pani Jadwiga Kowalik – dyrektor PSP we Wrzosie zainaugurowała wydarzenie, wspominając o wartościach folkloru i kultury ludowej, które szczególnie jest ważne dla młodego pokolenia. I właśnie to młode pokolenie rozpoczęło koncert. Jako pierwsi wystąpili gospodarze - czyli zespół dziecięcy z Publicznej Szkole we Wrzosie – w skład którego wchodzą uczniowie z najmłodszych klas. Następnie na scenie zaprezentowała się młodzież z Publicznego Gimnazjum w Przytyku z zespołu „Plejada”, która w swoim gorąco oklaskiwanym występie umiejętnie połączyła nowoczesne brzmienia z muzyką ludową. Po nich wystąpiła blisko 40 osobowa grupa artystów z zespołu młodzieżowego „Wolanianki” – która po raz kolejny udowodniła, że mimo młodego wieku jej członków, może śmiało zaliczać się do najlepszych zespołów ludowych naszego regionu.

Następnie wysłuchaliśmy pieśni i przyśpiewek regionalnych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic, których wspomagali muzycy z Kapeli Czesława Golińskiego z Wawrzyszowa oraz Kapeli Ludowej „Kalina” z Marianowic. Grane przez kapele ludowe oberki i mazurki oraz fokstroty porwały licznie zebraną publiczność. Na scenie pojawiły się jedne z najlepszych kapel ludowych, posiadające wiele wyróżnień i nagród. Kapela Braci Tarnowskich - to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach, jak również laureaci tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – najważniejszej imprezy w Polsce. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel, którzy zaprezentowali klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, bawiąc zebraną publiczność do późnych godzin nocnych.

Więcej zdjęć i informacji znajdą Państwo na stronie: http://razemdlaradomki.pl/akt-pl-33

 

 

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2022 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4361230

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska