NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Warto zobaczyć - Wydarzenia

WstępySkaryszewskie Wstępy
W Skaryszewie odbywają się Wstępy - największe, najstarsze i chyba najsłynniejsze targi końskie w Polsce, a nawet w Europie. Ich tradycja sięga XV wieku, a pozwolenie na ich organizowanie miasto otrzymało od Władysława Jagiełły w dowód wdzięczności za przekazanie koni rycerstwu walczącemu pod Grunwaldem. Od tego czasu co roku do Skaryszewa zjeżdżają się hodowcy i miłośnicy koni z całej Polski i zagranicy, głównie z Włoch i Francji, zainteresowani kupnem tych pięknych zwierząt.
Jarmark odbywa się zwykle w pierwszy poniedziałek i wtorek Wielkiego Postu. Na sprzedaż wystawia się zwierzęta z całej Polski, przede wszystkim konie rasy zimnokrwistej, wykorzystywane do pracy w polu bądź w lesie, a także konie pod siodło do rekreacji i hipoterapii oraz kucyki.
Na jarmarku można nabyć także między innymi: bryczki, uprząż, zaprzęg, a ponadto baty, kapelusze, odzież. Na głównym trakcie nie brak wyrobów z wikliny, garncarstwa, rzeźby ludowej. W powietrzu unosi się zapach tradycyjnych wiejskich potraw: pieczonych kiełbasek i grochówki. Na scenie odbywają się występy kapel ludowych z regionu. Rolę gospodarza pełni burmistrz, który na estradzie ustawionej na głównym trakcie wita przybyłych gości - posłów, burmistrzów, wójtów, radnych z powiatu i gminy. Obecnie też honorowi goście - marszałek, wojewoda i starosta wybijają na tę okoliczność specjalne pamiątkowe monety „Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy”, które wystawia się na sprzedaż.

HubertusHubertus
W siedzibie Studenckiego Klubu Jeździeckiego w Lesiowie od kilku lat organizowany jest Bieg Myśliwski za Lisem „Hubertus”, przyciągający coraz liczniejszą grupę miłośników. W biegu startuje kilkadziesiąt koni. Przybyli z wielkim zainteresowaniem wypatrują uników lisa, w którego rolę wciela się jeden z uczestników zabawy. Jeźdźcy znikają w lesie, to znów pojawiają się na polanie (którą zza barierek śledzi tłum widzów), aby zbliżyć się do lisa. Ten jednak czyni swoją powinność, broniąc się przed polującymi. Wyścig jest okazją do dobrej zabawy, poprzez zdrową rywalizację i nawiązanie do tradycji myśliwskich. Głównym trofeum biegu jest Puchar Rektora Politechniki Radomskiej oraz nagroda Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni.

Festiwal FolkloruFestiwal Folkloru w Iłży
Każdego roku soliści‚ zespoły oraz instrumentaliści z powiatu, i nie tylko, propagujący twórczość ludową mają okazję wystąpić na Festiwalu imienia Józefa Myszki w Iłży. Organizatorem imprezy, której patronuje powiat, są Dom Kultury w Iłży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży.
W imprezie uczestniczy kilkuset wykonawców z całej Polski. Prezentacje konkursowe wzbogacają koncerty inspirowanej folklorem muzyki w wykonaniu artystów krajowych i zagranicznych. W 2009 roku odbyła się piętnasta, jubileuszowa edycja festiwalu.
Z okazji 15-lecia została wyznaczona nagroda specjalna dla zespołu lub solisty, który w sposób najbardziej autentyczny nawiązuje do twórczości patrona imprezy.
Podczas festiwalu otwarta została izba pamięci poświęcona patronowi imprezy, gdzie znajduje się mnóstwo pamiątek, takich jak fragmenty zapisków i piosenek czy zdjęcia. Zainteresowani mieli również okazję nabyć książkę poświęconą sylwetce Józefa Myszki autorstwa Marii Chłopek.

Dni Leśmianowskie
Pomysł na imprezę zrodził się kilkanaście lat temu i od tamtej chwili Dni Leśmianowskie są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie radomskim. Ta ciekawa impreza kulturalna powstała, aby nie zaginęła pamięć o „iłżeckim wątku” w literackiej biografii poety, który szczególnie upodobał sobie to malownicze miejsce. Tak jak przed laty Leśmian odwiedzał miasto, szukał tu natchnienia, by w towarzystwie swej muzy – Teodory Lebentahl tworzyć i wypoczywać, tak współcześnie wielu młodych wrażliwych przybywa do Iłży, by odszukać atmosferę, która tak urzekła Leśmiana. Dla nich Dni Leśmianowskie to okazja do zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców, przedstawienia własnej interpretacji twórczości poety.
Spotkania odbywają się w maju, kiedy tonąca w wiosennej zieleni Iłża zyskuje „poetyczny” klimat, a konkurs staje się wtedy popisem wiedzy i erudycji. Najistotniejszy w cyklu spotkań jest konkurs literacki na wypowiedź o poecie, a tradycyjnie dużą widownię gromadzi koncert poezji śpiewanej i turniej recytatorski.
Dni Leśmianowskie to istotne wydarzenie dla Iłży, a także dla samych uczestników spotkań. Wielu z nich powraca tutaj corocznie, niekoniecznie po to, aby znów wystąpić na scenie, ale by po raz kolejny pooddychać majowym wiatrem w Iłży Leśmiana.

Źródło: www.radompowiat.pl

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa
dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2019 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 2923003

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska