NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Warto zobaczyć - Miejsca

Zamek w iłżyZamek w Iłży
Na górze zwanej dziś „zamkową” w XIII wieku wzniesiono drewnianą budowlę obronną. Około roku 1340 biskup krakowski Jan Grot zbudował, lub dokończył budowę murowanego zamku w stylu gotyckim z okrągłą wieżą obronną. W wieku XVI kolejny właściciel zamku, biskup Filip Paderewski przebudował go, zgodnie z ówczesną modą, w stylu renesansowym. Podczas wojen szwedzkich zamek popadł w ruinę. Dzieła odbudowy dokonał biskup Andrzej Trzebnicki (1670). Kolejne przebudowy zamku miały miejsce około 1732 roku za czasów biskupa Aleksandra Lipskiego oraz około 1760 roku za Stanisława Załuskiego. W początkach XIX wieku, rządzący wówczas Austriacy, założyli w zamku szpital, później po pożarze budowla popadła w ostateczną ruinę.
Spacerując po zamkowym wzgórzu, zobaczyć dziś można resztki budowli wzniesionej z łamanego kamienia. Na samym szczycie wzgórza zachowała się najstarsza cześć ruin (resztki piwnic, ślad wjazdu, resztki bramy oraz okrągła wieża). Wśród drzew można znaleźć fragmenty innych umocnień i porozrzucane pozostałości kamieniarki. Obecnie, w sezonie letnim, możliwe jest wejście na szczyt wieży zamkowej, gdzie znajduje się platforma widokowa z piękną panoramą na bliższą i dalszą okolicę.
 

Kościół w BardzicachKościół p.w. Św. Andrzeja Boboli w Bardzicach
Budowa świątyni została rozpoczęta w 1771 roku dzięki staraniom dziedzica Białobrzegów. Według tradycji starochrześcijańskiej utrzymano główne wejście od zachodu, boczne od południa. Ponadto od strony zachodniej znajdował się skarbczyk, od południowej zakrystia; kryte oddzielnie nadają kościołowi formę krzyża. Jak wynika z zapisu kościół wybudowano pod wezwaniem św. Trójcy oraz św. Apostołów Piotra i Pawła. Kamień węgielny wmurował Antoni Wilski, dziekan grójecki. Kościół posiadł trzy drewniane ołtarze, zdobione kolumnami, które zostały zachowane do dziś. W wielkim znajdował się wizerunek Najświętszej Marii Panny Łaskawej. Ołtarz boczny przedstawiał św. Rocha i św. Ignacego. W ołtarzu po prawej stronie mieściły się podobizny św. Piotra i Pawła oraz św. Jana Chrzciciela. Dawniej kościół zdobiły portrety fundatorów, ale jeden z proboszczów oddał je ich potomkom.
Budynek został odkupiony przez parafie w Bardzicach, gdy w Białobrzegach wybudowano nowy. Został on przewieziony do Bardzic w 1957 roku, a następnie zestawiony. Od tego czasu jest kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Początkowo świątynia zachowywała dawny wygląd. W latach sześćdziesiątych, obita wewnątrz płytą pilśniową straciła urok. Dopiero potem przywrócono jej należyte piękno.
Najcenniejszym obiektem kościoła jest krzyż z rzeźbą Chrystusa, umieszczony na tęczy. Należy także wspomnieć o organach, które zostały podarowane parafii prze radomską parafię na Glinicach. Ofiarodawcą był pierwszy proboszcz Bardzic – ks. Stefan Popis. Na terenie placu kościelnego stoi osobno drewniana dzwonnica. Zbudowana jest w kształcie słupa. Dzwon został zakupiony przez parafię w latach dziewięćdziesiątych.
Kościół w Bardzicach otoczony jest pięknym parkiem, w którym rosną głównie modrzewie. Wchodząc przez główną bramę mijamy skromne drewniane figurki, by wreszcie, tuż przed wejściem do kościoła ujrzeć piękną rzeźbę patrona parafii św. Andrzeja Boboli. Idąc dalej, zaraz za kościołem, zobaczymy figurkę św. Franciszka z wilkiem przy boku. Od strony południowej stoi duża, drewniana brama nazwana „Bramą Tysiąclecia”.

Kościół w OdechowieKościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Odechowie
Kościół w latach 1401-1411 był drewniany. Murowany, gotycki kościół wzniesiony został w latach 1459-1460 z fundacji Jana Długosza, który bywał na zamku radomskim i w Odechowie.Zabytkowy dziś kościół został rozbudowany w latach 1911-1913 według planów architekta Zygmunta Słomińskiego z Radomia. Dawny kościół gotycki z cegły stanowi obecnie ramiona neogotyckiej bazyliki.
Kościół zdobią ostrołukowe okna. Ostrołukowy kształt posiadają również gotyckie, kamienne portale. Szczyt rozczłonkowany jest profilowanymi, ostrołukowymi wnękami. Wyposażenie kościoła barokowe pochodzi z XVII i XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Zwiastowania NMP z II połowy XVIII wieku, zapewne pędzla Anny Baciarelli. Chrzcielnica znajdująca się w kościele jest datowana na XV w. Pod chórem znajdują się kamienne kartusze z herbami Łabędź i Jasieńczyk, ponadto w kościele można zobaczyć liczne epitafia.

Dwór w MakowieDwór w Makowie
Zespół dworski z przełomu XVIII i XIX w. Składają się nań: dwór, spichlerz, lamus i gorzelnia, całość otacza parku. W tym klasycystycznym dworze, który jest w stosunkowo dobrym stanie, mieści się obecnie szkoła podstawowa.

 

Pałac w RusinowieZespół Pałacowo - Parkowy w Rusinowie
Na pograniczu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Gór Świętokrzyskich, w sąsiedztwie miast Przysucha i Drzewica, znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy – Rusinów. Pałac wzniosła w 1776 roku Urszula z Morsztynów Dembińska, herbu Leliwa, starościna wolbromska. Pałac wybudowano według projektu znanego architekta gdańszczanina Ferdynanda Naxa (od 1774 roku architekta królewskiego). Barokowo-klasycystyczny pałac wiernie został odbudowany po pożarze. Od niedawna funkcjonuje jako pensjonat. Parter Pałacu ma charakter reprezentacyjny. Tu znajdują się: Sala Balowa z zabytkowymi freskami, Salon Kominkowy, Bar, sale konferencyjne. Górne kondygnacje Pałacu zostały zaadaptowane na część mieszkalną dla potrzeb pensjonatu. Otaczający 4 hektarowy starannie utrzymany naturalny park to matecznik ptaków śpiewających i nie tylko: wieczorem słychać pohukiwanie sowy, można również obserwować loty nietoperzy.

Dom pod Łabędziami Dom pod Łabędziami w Pionkach
Jednym z obiektów o charakterze pałacowym w Pionkach jest pałacyk przeznaczony na mieszkanie dla Dyrektora Technicznego Państwowej Wytwórni Prochu. Został on wzniesiony w 1930 r. wg projektu Eugeniusz Czyża. Był to budynek, piętrowy, częściowo podpiwniczony, w stylu nawiązującym do renesansowej willi włoskiej i dworu polskiego. W Pionkach, znany jako „Dom pod Łabędziami” (od płaskorzeźby na ścianie frontowej budynku). Budynek zaprojektowano tak, aby z otwartej perspektywy podziwiać można było 2 elewacje: frontową i boczną - ogrodową, z tarasem na czterech jońskich kolumnach. Od frontu prowadziła aleja wjazdowa, z klombem okrągłym i objazdem wokół, z boku przylegał olbrzymi trawnik, okolony wysokimi drzewami dębów i akacji. Do parceli włączony był budynek M-2 (dyrektora handlowego i naczelnego inżyniera), położony również w lesie sosnowym, co razem z parkiem - ogrodem typu angielskiego, ze wspólnym ogrodzeniem i reprezentacyjną bramą tworzyło malowniczy zespół pałacowo - parkowy. Po wojnie w budynku mieściły się różne instytucje, obecnie znajduje się tam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zespół pałacowo-parkowy w KozienicachZespół pałacowo-parkowy w Kozienicach
Zespół pałacowo - parkowy w Kozienicach wpisany w rejestr zabytków zbudowano w latach 1778-81 wg. projektu Franciszka Placidiego dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wcześniej w miejscu tym znajdowała się myśliwska rezydencja, którą odwiedzał Władysław Jagiełło, a w 1467 roku urodził się tu Zygmunt I Stary. Zespół został przebudowany w latach 1839-65 dla generała Iwana Dehna oraz w latach 1896 - 1900 przez Franciszka Arveuf na styl renesansu francuskiego. W 1939r. pałac został spalony przez Niemców, pozostała jedynie lewa oficyna i cokoły pod rzeźby z czasów stanisławowskich, przedstawiające polowania na dzika i niedźwiedzia (rzeźby obecnie zrekonstruowano). W miejscu głównego korpusu zbudowano w latach 50-tych bezstylowy budynek dla władz powiatowych.
Na dziedzińcu występuje basen z lat 1839-63, otoczony kolumnami w formie czworoliścia z piaskowca szydłowieckiego. Na tyłach pałacu położony jest park w stylu angielskim, założony przez Jana Kantego Fontanę. Znajdują się tu stawy, ścieżki do spacerowania i ławeczki. Przez park przepływa rzeczka Zagożdżonka.W parku tym występuje zniszczony cmentarzyk prawosławny rodziny Dehnów. Przed pałacem po prawej wschodniej stronie bramy pomnik w kształcie prostokąta, wzniesiony w XVI wieku dla upamiętnienia urodzin późniejszego króla Zygmunta I Starego. Obecnie w lewej część mieści się Muzeum Regionalne.

Żródło: www.informacjaturystyczna.radom.pl, www.msib.pl, www.wspolnytrakt.pl, www.turystyka.ilza.pl, www.pthpionki.pl, www.kozienice.dt.pl

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa
dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2019 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 2923039

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska