dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Skansen w Radomiu zaprasza na Święto Chleba

Obrzędy dożynkowe, korowody, koncerty kapel, konkursy a przede wszystkim doskonałe wypieki radomskich mistrzów to jeszcze nie wszystkie atrakcje dorocznego Święta Chleba, na które Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 2 września.

Święto jak zwykle rozpocznie się eucharystią. Msza Święta odprawiona zostanie w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Zaraz po mszy na scenie głównej przy wiatrakach rozpocznie się występ kapeli "Radomskie Muzykanty”. Po powitaniu gości odbędzie się wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabli Kilińskiego”, Waldemarowi Stojakowi, wieloletniemu piekarzowi radomskiemu.Rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” pokaże natomiast najpiękniejsze wieńce wykonane przez mieszkanki radomskich wsi. Twórcy najlepszych wieńców zostaną uhonorowani nagrodami.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego. Innym ciekawym punktem programu stanie się też pasowanie na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich które poprowadzi dyrektor szkoły oraz prezes Cechu Piekarzy. Rozstrzygnięcie konkursu na "Dobry Chleb" pokaże, które pieczywo należy natychmiast zakupić. Przybyłym do skansenu gościom czas umilać będą liczne zespoły i kapele ludowe. Na scenie zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca "Gilowianka” z Gilowic, zespół "Balkan Sevdah” i Kompania Zbójnicka..

Pozostałe aktracje odbywać się będą w zespole zagród.

W zagrodzie z Jastrzębi wystąpią kapele Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, Jana Gacy z Przystałowic Małych, Zdzisława Kwapińskiego z Radomia, Jana Kmity z Przystałowic Małych oraz Zespołu Obrzędowego "Zakukała Kukułeczka” Marii Siwiec z Gałek Rusinowskich,

W zagrodzie z Chomentowa zobaczymy pokaz prac polowych. To omłoty – za pomocą młocarni szerokomłotnej, czyszczącej. Młocarnia napędzana będzie za pomocą ciągnika SAM.

W zagrodzie z Alojzowa odbędzie się z kolei pokaz obróbki lnu przy użycie trzepaka do lnu napędzanego na silnik elektryczny z pasem transmisyjnym

Cały czas prowadzona będzie sprzedaż potraw regionalnych z ciągnika z przyczepą na bazie nadwozia Syreny Bosto. Czuwać będzie nad tym Zespół Obrzędowy z Strykowic Górnych.

Ciekawe będą także pokazy na polach. Zobaczymy pokaz przerobu kukurydzy na kiszonkę za pomocą sieczkarni do zielonki napędzanej na silnik stacjonarny S60 z pasem transmisyjnym, pokaz orki za pomocą ciągnika SAM I Grupy Konstrukcyjnej z ciągnikowym pługiem dwuskibowym.

Na całym terenie skansenu dla wszystkich zorganizowany zostanie kiermasz sztuki ludowej, wyrobów piekarniczych i produktów pszczelarskich.

 

Święto Chleba odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej, ulica Szydłowiecka 30.
Ceny biletów: 8 i 5 złotych, rodzinny 19 złotych. XIV Święto Chleba trwać będzie w godzinach 10 – 19.


 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4279776

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska