NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Związani z Radomiem i regionem - Świat Muzyki

Maria FołtynMaria Fołtyn urodziła się 28 stycznia 1924 w Radomiu. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie od 1973 roku. To uczennica takich znakomitości jak m.in. Adama Didury, Ludwiga i Wandy Hendrich, Iwo Galla, Ady Sari, a także Giulii Tess w Vercelli oraz W. Baumlera w Lipsku. Debiutowała rolą Balladyny w operze "Goplana" Władysława Żeleńskiego na scenie Opery Warszawskiej. Była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Wyreżyserowała m.in. spektakle w Hawanie, Meksyku i Ankarze oraz w Bukareszcie. Występowała także z recitalami m.in. w Bonn, Hamburgu, Rzymie, Mediolanie, Moskwie, Leningradzie, Pradze, Nowym Jorku, Toronto i Ottawie i wielu innych. Jest laureatką dwóch międzynarodowych konkursów wokalnych: w Vercelli i Chiararté. W latach 1978-1998 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju. W 1988 założyła w Warszawie Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem. W 1999 otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia a 20 listopada 2000 - doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za swą działalność otrzymała wiele państwowych nagród i wyróżnień, m.in. tytuł "Zasłużony dla Kultury Narodowej", Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Artur GadowskiArtur Gadowski pochodzi z Szydłowca, gdzie urodził się 1 czerwca 1967 roku. Jest muzykiem rockowy i wokalistą zespołu IRA. Skończył szkołę podstawową im. Władysława Broniewskiego oraz średnią szkołę zawodową w Radomiu. Z wykształcenia jest jubilerem. Do 1986 roku mieszkał w Radomiu, po czym przeniósł się do Szydłowca, a następnie Warszawy. Obecnie mieszka w Łodzi. W 1985 roku wraz z kolegami ze szkoły założył swój pierwszy amatorski zespół Kurcze blade, który jednak po niecałym roku działalności rozpadł się. Następnie w 1986 roku założył drugi zespół Landrynki dla dziewczynki. Początkowo Gadowski grał na gitarze, jednak kiedy do wojska został powołany wokalista grupy - Dariusz Śnioch, zdecydowano że jego miejsce zastąpi właśnie Gadowski. Grupa z dość sporym zainteresowaniem koncertowała, jedynym przebojem zespołu był utwór Piosenka, gdzie do wiersza K.I. Gałczyńskiego skomponowano muzykę. Mimo to grupie nie udało się w 1986 roku zakwalifikować na Festiwal w Jarocinie. Podczas występu grupy na Przeglądzie Kapel Rockowych w radomskim klubie Mewa Artura wraz z zespołem wypatrzył szukający wówczas wokalisty do swego nowego projektu muzycznego, Kuba Płucisz. Parę dni później Artur przyjął propozycję od Płucisza. W międzyczasie uczęszczał do liceum wieczorowego. Po skompletowaniu składu grupa rozpoczęła próby w radomskim amfiteatrze. W listopadzie 1987 roku powstał rockowy zespół IRA. Grupa z dużym powodzeniem zaczęła występować na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach, zdobywając wyróżnienia oraz nagrody. Po jednym z koncertów zespół otrzymał zaproszenie na Festiwal w Opolu, na którym wystąpił w czerwcu 1988 roku, kiedy to Gadowski otrzymał wyróżnienie jako wokalista. W grudniu 1989 roku grupa wydała swój debiutancki krążek, odbyła trasę po Polsce oraz byłym ZSRR. 11 września 2010 roku wraz z zespołem Ira odebrał trzy statuetki Superjedynek na 47 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Robert GrudzieńRobert Grudzień urodził się w 1964 roku w Radomiu. Liceum Muzyczne ukończył w Lublinie w klasie organów prof. Zdzisława Jańczuka. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Duesseldorfie w klasie prof. Mirosława Pietkiewicza i Christopha Schoenera /organy/, Wernera Smigielskiego /klawesyn/, Kajetana Mochtaka /fortepian/. Jako stypendysta fundacji muzycznej w Zurichu odbył kurs mistrzowski u prof. J. Gouillou oraz w klasie D.Rotha, H.Haselboecka, G.Boveta, L.Rogga. Koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą min. (Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja, Łotwa, Niemcy, Francja, Japonia, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Ameryka Północna). Dokonał wielokrotnych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Występuje w duecie z sopranistką Teresą Żylis-Gara, tenorem Wiesławem Ochmanem, barytonem Zbigniewem Maciasem, Georgijem Agratiną /fletnia Pana/, flecistą Grzegorzem Olkiewiczem, sopranistką Yoshiko Hara, Wolfgangiem Ebnerem - róg alpejski, wiolonczelistą Wolfgangiem Panhoferem, Helmutem Demmerem trębaczem, pianistą Arturem Jaroniem oraz gitarzystą Romualdem Erencem. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami - prof. Stefanem Stuligroszem, Krzysztofem Pendereckim i Jerzym Maksymiukiem. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającego się w 48 miastach na terenie Polski płdn.-wsch. Jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów a także remontów i restauracji historycznych organów. Otrzymał szereg dyplomów, nagród i wyróżnień, jest honorowym obywatelem m. Leżajska, Zelowa oraz przyjacielem Miasta Mielca. Pełni funkcje Dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. W roku 1996 obchodził jubileusz 10-lecia pracy artystycznej. Czytelnicy "Gazety Wyborczej" przyznali mu tytuł Radomianina Roku 1994.

Jerzy PołomskiJerzy Połomski właściwie Jerzy Pająk urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu. Jest absolwentem Technikum Budowlanego w Radomiu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutował w 1957 roku na deskach teatru Syrena. Jest nie tylko aktorem ale i artystą polskiej estrady, wylansował wiele przebojów lat 60. i 70., m.in. Cała sala śpiewa, Woziwoda, Komu piosenkę?, Daj, Bo z dziewczynami. W jego repertuarze znajdują się także interpretacje przedwojennych przebojów. Styl muzyczny Jerzego Połomskiego charakteryzuje się klasyczną emisją głosu, formą utworów, w których szczególne znaczenie ma linia melodyczna. Nagrodzony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008). 20 kwietnia 2009 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

 Szymon WydraSzymon Wydra urodził się 11 marca 1976 roku w Radomiu, jest wokalistą, finalistą 1. edycji konkursu Idol. Z zawodu jest technikiem-mechanikiem. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. Jego pierwszy zespół to grająca punk "Nadzieja". Zespół istniał 2 lata. Od 1992 roku jest wokalistą i liderem założonego przez siebie zespołu Carpe Diem. W 2001 roku wystąpił w programie "Szansa na sukces" w TVP2, śpiewając piosenkę z repertuaru Piotra Szczepanika i otrzymując wyróżnienie. W lutym 2002 ponownie wystąpił i wygrał w "Szansie na sukces", tym razem wykonując utwór Ryszarda Rynkowskiego. 13 grudnia 2002 roku ukazał się debiutancki album Szymona Wydry & Carpe Diem, zatytułowany "Teraz wiem". W 2005 zespół nagrał drugą płytę "Bezczas". W sierpniu 2007 dostał się do półfinałowej piątki polskich wykonawców walczących o reprezentowanie Polski podczas Sopot Festival. Wraz z Carpe Diem wykonał utwór "Gdzie jesteś dziś".

Źródło: www.teatry.art.pl, www.grudzień.pl, www.wikipedia.pl

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa
dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2020 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 3473959

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska