NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Czy znasz, czy wiesz że - Pozostali

Dariusz RosatiDariusz Rosati urodził się 8 sierpnia 1946 w Radomiu jako Gaetano Dario Rosati. Ojciec, Włoch, był jeńcem obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu zamieszkał w Łodzi. Matka, Polka, przebywała na robotach przymusowych w Niemczech. Jego rodzice rozwiedli się wkrótce po jego narodzinach, ojciec wyjechał do Francji. Gdy Dariusz Rosati miał dziesięć lat, matka w jego imieniu zrezygnowała z jego włoskiego obywatelstwa, a także spolszczyła i przestawiła kolejność jego imion. Dariusz Rosati jest absolwentem XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Równolegle przez kilka lat studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra nauk ekonomicznych w 1969 rozpoczął pracę w SGPiS jako asystent. W 1973 obronił pracę doktorską, w 1978 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 1990 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w dziedzinie polityki makroekonomicznej, integracji europejskiej, finansów i handlu międzynarodowego. W latach 1970-1990 odbył szereg stażów krajowych i zagranicznych, m.in. we Francji, w Wielkiej Brytanii, w USA i na Węgrzech. Był wielokrotnie ekspertem organizacji międzynarodowych (UNIDO, Bank Światowy, Komisja Europejska, Międzynarodowa Organizacja Pracy). W latach 1986–1987 był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Princeton w USA. W 1985 założył i zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Gospodarki Światowej w SGPiS, a następnie dyrektora Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. W latach 1966–1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od grudnia 1995 do października 1997 zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych, od 1998 do 2004 zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej I kadencji. Od maja 2003 do września 2005 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. W latach 2004-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1989 i Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1981, a także Orderami Zasługi Francji, Włoch, Grecji, Ukrainy i Litwy.

Zygmunt Solorz-ŻakZygmunt Solorz-Żak - polski biznesmen. Urodzony w 1956 r. w Radomiu. Wykształcenie średnie techniczne. Na liście najbogatszych ludzi świata w roku 2007 miesięcznika Forbes. Jest przewodniczącym Rady Nadzorczej telewizji Polsat, przewodniczącym rady nadzorczej i głównym akcjonariuszem Elektrimu, właścicielem Invest-Banku oraz Towarzystwa Emerytalnego Polsat. Solorz-Żak jest też właścicielem platformy Cyfrowy Polsat, Anteny 1, TU na Życie Polisa-Życie. W 2004 roku otrzymał nagrodę Super Wiktora.

Andrzej MintajewAndrzej Minajew urodził się 30.11.1946 roku w Radomiu. Studiował w Warszawskiej ASP, początkowo pod kierunkiem prof. Janusza Strzałeckiego, a następnie malarstwo w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego i grafikę warsztatową w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki w 1973 roku. Laureat nagród i wyróżnień na wielu wystawach i konkursach malarskich. W latach 1986 - 1987 i 1989 - 1990 byłem stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1991 r. Wojewody Radomskiego. Za całokształt dorobku artystycznego został uznany przez Prezydenta Miasta Radomia laureatem roku 1989. Prace autorstwa Minajewa posiadają muzea, galerie w kraju i za granicą, jak również właściciele prywatni. W pracy twórczej najważniejszymi dla artysty są malarstwo i rysunek, ale zajmuję się on również ilustracją i grafiką książkową. Obecnie mieszka i tworzy w Radomiu.

Edmund KryzaEdmund Kryza - wielokrotny rekordzista Księgi Guinnessa. Zasłynął jako wykonawca takich przedmiotów, jak: największe na świecie czółenko damskie - długość- 184 cm (rekord Giunnessa), piłka nożna o średnicy 450 cm (rekord Guinnessa), puszka z puszek po piwie - wysokość- 6 m (rekord Guinnessa), statek „Titanic 2000 - EKO” z plastikowych butelek, filiżanka do herbaty - wysokość - 2,5 m, średnica 2,5 m, pojemność- 6,5 tys. litrów (rekord Guinnessa), logo RKS Radomiak 4 x 4 m, z 2000 puszek po piwie, największe na świecie buty piłkarskie - długość- 345 cm, szerokość- 120 cm, wysokość- 140 cm (rekord Guinnessa), Wielka Pamiątkowa Księga Polaków - wysokość - 2,11 m, szerokość 1,47m, ilość stron - 366, waga - ok. 250 kg. Księga zawiera wpisy kondolencyjne ludzi z całej Polski, a także Japończyków, Chińczyków i Włochów (łącznie około 200 000) po śmierci Papieża Jana Pawła II, przekazana do Muzeum Papieskiego w Wadowicach.

Źródło: www.radom.pl, www.minajew.radom.pl, www.wikipedia.pl

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa
dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2019 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 2972653

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska