NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Związani z Radomiem i regionem - Ludzie Kina

Iga CembrzyńskaIga Cembrzyńska pochodzi z Radomia, urodziła się 2 lipca 1939. Jej właściwe nazwisko to Maria Elżbieta Cembrzyńska. Jest nie tylko aktorką filmową i teatralną lecz także scenarzystką, reżyserką, i kompozytorką. Początkowo studiowała na wydziale filozoficznym UMK w Toruniu. Od 1962 r. absolwentka PWST w Warszawie. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała jako aktorka teatralna. Występowała w warszawskich teatrach: Powszechnym, Komedii i Ateneum. W latach 60-tych była popularną piosenkarką (wylansowała przebój "W siną dal"). Obecnie występuje prawie wyłącznie w filmach swego męża (Andrzeja Kondratiuka), jest także ich producentką (posiada własną firmę producencką "Iga Film"). Nominowana w 1999 roku do nagrody Orła w kategorii Najlepszy Producent za film pt. „Złote runo”.

Dorota Chotecka-PazuraDorota Chotecka-Pazura, właśc. Dorota Kapusta, pochodzi z Radomia, gdzie się urodziła 15 marca 1966 roku. Po ukończeniu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, studiowała aktorstwo w łódzkiej filmówce. W 1993 r. ukończyła studia na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi, jeszcze w tym samym roku zadebiutowała rolą w głośnym filmie "Pożegnanie z Marią". Ogólnopolską popularność przyniosła jej kreacja Danuty Norek w przebojowym serialu komediowym "Miodowe lata". Prywatnie jest żoną aktora Radosława Pazury.

 

Małgorzata ForemniakMałgorzata Foremniak urodziła się 8 stycznia 1967 roku w Radomiu, lecz wychowała się w pobliskim Jedlińsku. Absolwentka VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1989 ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Debiutowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie występowała do 1992 roku. Następnie przeniosła się do warszawskiego Teatru Kwadrat. Związana także w Teatrem Telewizji. Najbardziej znana jest z udziału w serialach: „Bank nie z tej ziemi”, „Radio Romans”, „Matki, żony i kochanki”, „Tajemnica Sagali”, „Na dobre i na złe”. Trzykrotna laureatka „Telekamery" w kategorii Aktorka - nagrody przyznawanej przez czytelników pisma "TeleTydzień” (2001, 2002, 2003). Laureatka „Złotej Telekamery", przyznawanej przez pismo "TeleTydzień”. Nominowana czterokrotnie do Złotej Kaczki za filmy „Stara baśń. Kiedy Słońce było Bogiem” (2004), „PitBull”(2005), „Miasto z morza” (2010), „Och, Karol 2” (2011). W 2004 roku nominowana do Orła w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca w filmie „Zmruż oczy”. Od 2003 roku posiada swoją odciśniętą dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Jest z pewnością nie tylko polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także osobowością telewizyjną. Wystąpiła w następujących teledyskach Andrzeja „Piaska” Piasecznego („Jednym tchem”, 2005 r.); Krzysztofa Kiljańskiego i Kayah („Prócz ciebie, nic”, 2005 r.) oraz Natalii Kukulskiej („Wierność jest nudna”, 2010 r.). Wystąpiła w kampaniach reklamowych Volkswagena (2006 r.) oraz Fundacji Polsat pt. "A wystarczy naprawdę niewiele - wystarczy chcieć" (2008 r.). Od 2008 roku jest twarzą firmy kosmetycznej Soraya. Aktualnie jest jurorką programu Mam talent. Została także mianowana ambasadorem dobrej woli organizacji UNICEF.

Katarzyna MaciągKatarzyna Maciąg urodziła się 3 maja 1982 roku w Kozienicach. Jest polską aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Absolwentka krakowskiej PWST. Przed podjęciem studiów aktorskich przez dwa lata studiowała na Wydziale Neofilologii w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała na trzecim roku studiów w spektaklu "Gąska" w Teatrze Śląskim. Jest aktorką Starego Teatru w Krakowie.

 

 

 

Tomasz KarolakTomasz Karolak urodził w Radomiu, 21 czerwca 1971. Rodzice byli oficerami Wojska Polskiego, dlatego tez w młodości zmuszony był do częstych przeprowadzek. Po nie zdanym egzaminie do szkoły teatralnej w Warszawie został studentem resocjalizacji. Nie był to jednak jego wymarzony kierunek. Na aktorstwo zdawał jeszcze trzy razy. Dopiero za czwartym razem udało mu się uzyskać indeks Krakowskiej PWST . W roku 1997 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie oraz na deskach łódzkiego Teatru Narodowego. Karierę filmową rozpoczął w 2003 roku od roli drobnego złodziejaszka Goldiego w filmie "Ciało". W komedii romantycznej "Tylko mnie kochaj" znakomicie wcielił się w postać Ludwiczka. Największą popularność zdobył dzięki grze w serialu "Kryminalni". Kreowana przez niego postać starszego aspiranta Szczepana Żałody przyciąga przed ekrany rzesze fanów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Złota Kaczka w kategorii Najlepszy Aktor: „Ciacho” (2010) oraz „Śniadanie do łóżka” (2011). Aktualnie występuje w serialu TVP2 „Rodzinka.pl”.

Andzej WajdaAndrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Mieszkał w Radomiu w latach 1935-46, tu uczęszczał do szkoły i zdał egzamin określany jako „mała matura”. Po zakończeniu wojny w latach 1946-1950 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie był członkiem powołanej przez studentów tzw. Grupy Samokształceniowej. Następnie studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Studia ukończył w 1953, a dyplom otrzymał w 1960. Jako reżyser filmowy i teatralny przekazał kolekcję dzieł własnych oraz innych twórców na rzecz Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Pomysłodawca utworzenia w Radomiu Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia na bazie obiektu przy ul. Kopernika. Jest Honorowym Obywatelem miasta Radomia od 28 sierpnia 2000 roku. Andrzej Wajda jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, wśród których znaczenie honorowe posiada Orderem Orła Białego, którym został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 21 marca 2011 roku. Wśród nagród filmowych zaś są to: César (1982), Felix (1990) oraz Oskar za całokształt twórczości filmowej (2000).

Źródło: www.radom.pl, www.filmweb.pl

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa
dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2019 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 2972606

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska