dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

37 Radomska Wiosna Literacka

Wraz z rozpoczęciem wiosny, zapraszamy na 37 Radomską Wiosnę Literacką. Od 1 do 4 kwietnia obchodzić będziemy takie nasze, radomskie święto literatury. Do udziału w tegorocznej Wiośnie zaproszeni zostali pisarze, którzy w ostatnim czasie zdobyli ważne polskie nagrody literackie, np. Paszport "Polityki", Nagrodę Literacką Gdynia (przyznawane twórcom piszącym dla dorosłych odbiorców), Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego (jeśli o twórczość dla dzieci i młodzieży chodzi). Organizatorom, czyli Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu udało się tak dobrać gości, że każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno dzieci, nastolatki, młodzież, jak i dorośli miłośnicy poezji, literatury faktu i reportażu oraz prozy współczesnej.

 

Zapraszamy na potkania z laureatami nagród literackich

1 kwietnia (wtorek)
Godz. 10.00 - spotkanie z Katarzyną Ryrych w filii nr 2 MBP w Radomiu, ul. Zientarskiego 1a
Godz. 12.00 – spotkanie z Katarzyną Ryrych w filii nr 6 MBP w Radomiu, ul. Kusocińskiego 13
Katarzyna Ryrych – zdobywczyni I miejsca w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” za książkę O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych
Pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Pracuje jako nauczycielka angielskiego, pisze książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem wierszy Zapiski pewnej hipiski. Jest autorką kilku książek dla dzieci: Pamiętnik babuni, Skrzydłak, Siedem sowich piór, Wyspa mojej siostry.

Godz. 17.00 Otwarcie wystawy ekslibrisów numizmatycznych ze zbiorów Lecha Kokocińskiego, honorowego prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz Przemysława Ziemby, prezesa radomskiego oddziału PTN
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

Godz. 18.00 - spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Ziemowit Szczerek – zdobywa Paszportu „Polityki” za książkę Przyjdzie Mordor i nas zje
Dziennikarz, pisarz i tłumacz urodzony w Radomiu. Absolwent prawa i nauk politycznych, dziennikarz portalu Interia.pl, współpracownik czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”. Jest współautorem książki Paczka radomskich (2010), autorem wielu publikacji naukowych z dziedziny politologii, wywiadów, reportaży literackich i opowiadań publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Lampie” oraz książek: Przyjdzie Mordor i nas zje (ha!art, 2013) i Rzeczpospolita zwycięska (Znak, 2013).
Spotkanie poprowadzi Robert Utkowski

2 kwietnia (środa)
Godz. 10.00 – spotkanie z Marcinem Pałaszem w filii nr 16 MBP w Radomiu, ul. Barycka 2
Godz. 12.00 – spotkanie z Marcinem Pałaszem w filii nr 6 MBP w Radomiu, ul. Kusocińskiego 13
Marcin Pałasz – zdobywca Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Sposób na elfa.
Autor książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych. Debiutował w 2004 roku. Drugą w jego dorobku książkę Straszyć nie jest łatwo nominowano do tytułu Książka Roku 2004 polskiej sekcji IBBY. Od tamtej pory napisał ich jeszcze kilkanaście, m.in.: Ptaś i Miaugosia, Kosmiczna awantura, Licencja na zakochanie, Zwłokopolscy. Jest także autorem słuchowisk radiowych, np.: Kłopotliwy gość, Gra w serduszka, Bardzo dzika krowa, Kłopoty baronowej, Lądowanie w parku, Miss Bakteria.

Godz. 18.00 – spotkanie z Wojciechem Góreckim
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Wojciech Górecki - zdobywca Nagrody im. Beaty Pawlak za książkę Abchazja.
Historyk, dziennikarz, reporter, analityk specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (1994), historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1995) oraz studia doktorskie w dziedzinie nauk o społeczeństwie i kulturze w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (2000). Pracował jako ambasador, był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Obecnie związany z Ośrodkiem Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Zadebiutował w 1986 roku na łamach „Sztandaru Młodych” współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Nową Europą Wschodnią”, wchodził w skład zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury”. Jest współautorem filmu dokumentalnego Boskość Stalina w świetle najnowszych badań (1998) oraz autorem książek: Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002), La terra del vello d'oro. Viaggi in Georgia (2009), Toast za przodków (2010), Abchazja (2013).
Spotkanie poprowadzi Piotr Kutkowski

3 kwietnia (czwartek)
Godz. 10.00 – spotkanie z Pawłem Beręsewiczem w filii nr 2 MBP w Radomiu, ul. Zientarskiego 1a
Godz. 12.00 – spotkanie z Pawłem Beręsewiczem w filii nr 16 MBP w Radomiu, ul. Barycka 2
Paweł Beręsewicz – wyróżniony wpisem na honorową „Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej” za książkę Wszystkie lajki Marczuka.
Pisarz dla dzieci i młodzieży, tłumacz i leksykograf. Jest autorem serii książek o rodzinie Ciumków, o Jacku Karasiu i wielu innych. Jako leksykograf napisał także Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski dla dzieci, jako tłumacz przełożył m.in.: Anię z Zielonego Wzgórza, Tajemniczy ogród i Przygody Tomka Sawyera. Współpracuje głównie z wydawnictwami Skrzat i Literatura, pisze dla dzieci ze szkół podstawowych i dla gimnazjalistów. Do tej ostatniej grupy skierowana jest m.in. powieść Wszystkie lajki Marczuka

Godz. 13.00 – spotkanie z Anną Kańtoch
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Anna Kańtoch – zdobywczyni Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne
Pisarka fantasy znana również pod pseudonimem Anneke. Ukończyła arabistykę w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach wróciła do rodzinnych Katowic, gdzie mieszka i pracuje w biurze podróży. Debiutowała w 2004 r. na łamach „Science Fiction”. Ceniona szczególnie za tomy opowiadań Diabeł na wieży oraz Zabawki diabła, których bohaterem jest o Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Kilkukrotnie nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, zdobyła ją trzykrotnie: w 2009 roku za opowiadanie Światy Dantego, w 2010 r. - za powieść Przedksiężycowi, a w 2011 r. za opowiadanie Duchy w maszynach. Jej twórczość doceniono także za granicą: w 2007 r. na Euroconie (najważniejszym europejskim zlocie miłośników m.in. science fiction, fantasy, horroru, kosmonautyki i astronomii) została wyróżniona Encouragement Awards – nagrodą dla najbardziej obiecującego młodego twórcy.

Godz. 17.00 – spotkanie z Justyną Bargielską
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Justyna Bargielska – dwukrotna zdobywczyni Nagrody Literackiej Gdynia: w 2010 r. - za tom poezji Dwa fiaty, w 2011 - za zbiór opowiadań Obsoletki.
Poetka i prozaiczka. Debiutowała w 2003 roku tomem wierszy Dating sessions. Kolejne były China Shipping (2005), Dwa fiaty (2009) oraz Bach for my baby (2012). Jako poetka była laureatką III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską Obsoletki, która oprócz Nagrody Literackiej Gdynia, nagrodzona także została podczas XI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Paszportów „Polityki”.
Spotkanie poprowadzi dr Anna Spólna

Godz. 18.30 - Promocja książki Gombrowicz i okolice pod red. Dominiki Świtkowskiej i Tomasza Tyczyńskiego
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Publikacja została wydana z okazji jubileuszu pięciolecia działalności Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Zwiera m.in. zapis czterech debat organizowanych w MWG w ramach Paneli Gombrowiczowskich i cyklu Powrót Gombrowicza.
Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Ćwikliński

4 kwietnia (czwartek)
Godz. 18.00 – spotkanie z Michałem Sobolem
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Michał Sobol – zdobywca Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2013 za tom poezji Pulsary.
Poeta i filozof urodzony w Cerekwi (gm. Zakrzew). Ukończył historię Kościoła na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (dawniej PAT) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wiersze publikował w czasopismach: „NaGłos”, „Twórczość”, „Kresy”, „Lampa”, „Więź”, „Wyspa”, „Rita Baum”. Wydał zbiory wierszy Lamentacje (2001), Działania i chwile (2007), Naturalia (2010) i Pulsary (2013). Jest laureatem nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku oraz stypendystą Ministra Kultury. Jego wiersze przetłumaczono na hiszpański, kataloński i angielski.
Spotkanie poprowadzi dr Anna Spólna

 

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2021 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 4278174

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska